Apurahoja nuorille ammattilaisille INTER-NOISE 2015

I-INCE (The Board of the International Institute of Noise Control Engineering) jakaa 15 kpl apurahoja (á 600 EUR) nuorille tutkijoille ja yritysmaailmassa toimiville San Franciscossa 9-12.8. järjestettävään INTER-NOISE 2015-konferenssiin. Edellytyksenä alle 10 vuotta alalla toimiminen.

Hakemusten viimeinen jättöpäivä on 28.3.2015.

Lisätietoa konferenssin sivuilta.

Uusi äänen maisteriohjelma ja muita koulutusohjelmia

Lapin yliopistossa käynnistyy syksyllä 2015 Soveltavan ääni-ilmaisun maisterikoulu. Haku koulutusohjelmaan 2.2. – 13.3.2015

Opiskelijavalintaperusteet ja opetussuunnitelma 30.1.2015 alkaen osoitteessa www.ulapland.fi/sam

Soveltavan ääni-ilmaisun koulutuksessa keskitytään ääneen monialaisena kulttuurisena ilmiönä sekä sovelluskohteena. Koulutuksessa yhdistyvien äänen kulttuuristen, taiteellisten, teknologisten sekä projektien suunnitteluun liittyvien valmiuksien avulla rakennetaan soveltavaa osaamista.

Maisteriohjelman päämääränä on kouluttaa pohjoisen kulttuurin ja toimintaympäristön osaajia, jotka pystyvät hahmottamaan ja soveltamaan ääntä itsenäisesti monialaisena kulttuurisena, esteettisenä sekä eettisenä ilmiönä ja ilmaisun välineenä. Käytännössä tämä tarkoittaa äänen hyödyntämistä elämyspalveluissa, peliteollisuudessa, ympäristöteoksissa, radion sisällöissä, tapahtumissa,näyttelyissä, käyttöliittymäsuunnittelussa, palvelutuotannossa tai pohjoisen kulttuurin tutkimuksessa.

Koulutukseen hakeutuvilta edellytetään taide- tai kulttuurialan kandidaatin tutkintoa vastaavaa koulutusta tai jonkin muun alan vastaavan tasoista, ääneen liittyvää koulutusta. Valintaperusteena on myös ammatilliseen tai koulutustaustaan liittyvä motivaatiokirje, josta käy ilmi halu laajentaa osaamista äänen alueella. Opinnot kootaan opiskelijakohtaisesti henkilökohtaisen opintosuunnitelman avulla ja pro gradu -tutkielman suunnittelu aloitetaan heti opintojen alkuvaiheessa. Opiskelu ei edellytä asumista Rovaniemellä.

Opiskelijavalinnassa on tavoitteena monitaiteellinen ja –tieteellinen opiskelijayhteisö. Aiempana ammatillisena tai koulutuksellisena taustana voi toimia esimerkiksi radiotyö, kuvataide, äänisuunnittelu, musiikki tai kulttuurintutkimus. Valmistuvat soveltavan ääni-ilmaisun maisterit pystyvät hyödyntämään osaamistaan arktisissa olosuhteissa sekä pohjoisen kulttuurisessa kontekstissa monialaisten, ääneen liittyvien hankkeiden ja sovellusten suunnittelussa ja monimediaalisessa toteuttamisessa. Tämän lisäksi opiskelijat voivat hyödyntää laajennettua äänen osaamistaan aiemmilla ammattialoillaan.

Ps. Akustiikkaan ja ääneen liittyvää koulutusta tarjotaan lisäksi Tampereen Teknillisessä yliopistossa (Rakennusakustiikka , Signaalikäsittely), Aalto-yliopistossa ( Akustiikka, Elokuvaäänitys ja -äänisuunnittelu, Sound in New Media) ja Taideyliopistossa ( Äänisuunnittelu , Musiikkiteknologia ). Jyväskylän yliopistossa voi opiskella monitieteellistä musiikintutkimusta (Music, Mind, and Technology) ja Helsingissä musiikkitiedettä. Lisäksi monessa ammattikorkeakoulussa on tarjolla äänisuunnittelun opetusta.

Akustiikkapäivät 1-2.9.2015 – merkitse kalenteriin!

Violins

Akustiikkapäivät järjestetään Kuopion Musiikkikeskuksessa 1-2.9.2015.

Lisäksi maanantai-/keskiviikkoiltana mahdollisesti vierailuja alueella toimiviin akustiikan alan yrityksiin.

Tarjoamme yrityksille näyttelytilaa, sekä näkyvyyttä esim. iltatilaisuudessa ja konferenssijulkaisussa.

Esitysten ja papereiden aikataulu päivitetään joulukuussa 2014.

Lisätietoja antaa Akustisen seuran sihteeri Henna Tahvanainen (sihteeri(at)akustinenseura.fi)

Akustikon työ-ilta Tampereella 29.9.2014

Akustinen seura järjestää yhdessä VTT:n ja A-insinöörien kanssa
Akustikon työ-illan, jossa neljä puhujaa kertoo omasta työstään
akustikkona. Tilaisuus on suunnattu alan opiskelijoille, mutta myös
seuran jäsenet ovat tervetulleita tapahtumaan ja erityisesti tutustumaan
opiskelijoihin. Esitysten jälkeen on aikaa vapaammalle jutustelulle.
Tarjolla on pientä purtavaa, kierros VTT:llä, ja mahdollisuus saunoa.

Tilaisuus on siis maanantaina 29.9.2014 klo 16:15 alkaen VTT-talossa
osoitteessa Tekniikankatu 1

Puhujina
Esa Nousiainen, Wärtsilä
Lasse Kinnari, Cellfoam
Jesse Lietzén, A-insinöörit
Rauno Pääkkönen, Työterveyslaitos

Pyydämme ilmoittautumaan etukäteen viimeistään 22.9. täällä.

Vierailu Musiikkitaloon ja pikkujoulut

Akustisen seuran järjestää jäsenilleen yhteiset pikkujoulut AES:n Suomen jaos kanssa. Tällä kertaa tutustumme Helsingin Musiikkitalon tiloihin ja tekniikkaan keskiviikkona 11.12.2013. Tutustumiskierros alkaa Musiikkitalon narikan edestä kello 17:00. Kierroksen jälkeen jatkamme Bottan Baarikabinettiin nauttimaan järjestöjen tarjoamaa buffettia. Osallistujia pyydetään ilmoittautumaan tilaisuuteen sähköpostitse AES:n sihteerille osoitteeseen kalle.koivuniemi(at)nokia.com keskiviikkoon 4.12.2013 mennessä.

BNAM 2014 announcement

Dear colleague,

The next Baltic Nordic Acoustic Meeting, BNAM 2014, will be held in Tallinn at June 2-4 2014. It is our great pleasure to invite contributions within all areas of acoustics. We have already gathered a preliminary list of special sessions, but there is still room for a few more special sessions. See the list and other detailed information:
https://www.euracoustics.org/eaa-societies/partner-societies/nordic-acoustics-association/bnam-2014

Note also the deadline for abstracts February 21 2014.

We hope to see you all in Tallinn next summer!

All the best,
Tapio Lokki
President of the Acoustical Society of Finland

ICA ECA -palkinto

Tapio Lokille ICA Early Career Award 2013 

Akustisen Seuran puheenjohtaja Tapio Lokille on myönnetty ICA Early Career Award 2013 -tunnustuspalkinto. Palkinto luovutetaan kesäkuussa 2013 ICA kongressissa Montrealissa. ICA:n puheenjohtajan Prof. Micheal Vorländerin viesti aiheesta:

Dear colleagues of the Acoustical Society of Finland,

I have the great pleasure to inform you that the prestigious ICA Early Career Award 2013 goes to your president, Tapio Lokki.

The award will be presented at the congress ICA Montreal 2013.

Kind regards,
Michael Vorländer
(President of ICA)

Lämpimät onnittelut Tapiolle!

Akustiikkapäivät 2013 Turussa

Akustiikkapäivät 2013

Vuoden 2013 Akustiikkapäivät järjestetään ke 22.5. to 23.5.2013 Logomossa Turussa. Akustiikkapäivät on perinteisesti koonnut yhteen suomalaiset akustiikan alan ammattilaiset ja esitelmät ovat tarjonneet laajan kattauksen akustiikan nykytutkimukseen ja teollisuuden suuntauksiin.

Akustiikkapäivillä on tänä vuonna yhteensä 45 esitelmää, ja esityksiä on mm. länsimetron aiheuttamasta runkomelusta, älypuhelimien stereoäänen laadusta, avotoimistojen akustiikasta, tuulivoimaloiden melusta sekä Musiikkitalon konserttisalin akustiikasta. Keskiviikon iltaohjelmassa jaetaan Akustisen seuran kannustuspalkinto.

Torstaina päivien päätteeksi on mahdollisuus tutustua Logomon erikoiseen virtuaaliakustiikkaan. Meyer Soundin €Constellation€ keinoakustiikkajärjestelmän avulla salin jälkikaiuntaa voidaan säätää luonnollisesta 0,9-1,3 sekunnista aina 2,5 sekuntiin. Järjestelmä pystyy myös vaikuttamaan muihinkin sointiominaisuuksiin, kuten soinnin lämpöisyyteen ja voimakkuuteen. Virtuaaliakustiikan tutkimusryhmä (Aalto-yliopiston Mediatekniikan laitokselta) pystyttää demoa varten kaiutinorkesterin, joka soittaa kaiuttomassa huoneessa äänitettyä sinfonista musiikkia. Tämä on ensimmäinen kerta maailmassa, kun virtuaaliakustiikkaa mitataan virtuaalisella orkesterilla.

Akustiikkapäivillä ovat myös mukanat seuraavat yritykset:

Akukon | Ewona | Metric Industrial | Christian Berner |  MIP Electronics | Knauf | Paroc | Ecophon | Noisetek | Soundtools | Helimäki Akustikot

Lataa Akustiikkapäivien lehdistötiedote.